Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

Zweite Bundesliga 22-11-2014

FSV Frankfurt 1899 A.M  vs  TSV Eintracht Braunschweig

Η Έφ Ές Φάου στο προηγούμενο παιχνίδι της κέρδισε εκτός έδρας την Φάου Έφ Άρ Άαλεν με 0-1 σκόρ.Κόντρα σε ένα επιθετικό ποδόσφαιρο που περίμεναν όλοι, οι δύο ομάδες είχαν κάπως πιο αυξημένη την προσοχή τους στα μετόπισθεν.Η φάση που έκρινε το παχνίδι,ήρθε στο 72ο λεπτό,όταν μετά από μία αρκετά "πονηρή" επίθεση,η Έφ Ές Φάου έβαλε το γκόλ που έκρινε τον αγώνα,μία νίκη που είχε μεγάλη βαθμολογική σημασία γι αυτήν,καθώς η απόσταση της από την ζώνη με τους μπελάδες,είναι πλέον στους 5 βαθμούς.

Η Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ στο προηγούμενο παιχνίδι της κέρδισε εκτός έδρας την Άουε με 1-2 σκόρ.Έβαλε το πρώτο γκόλ μόλις στο 9ο λεπτό,με τους γηπεδούχους όμως να έχουν την λύση και να απαντούν κάνοντας το 1-1 στο 44ο λεπτό.Στο δεύτερο ημίχρονο η κατοχή της μπάλλας ήταν σχεδόν με το μέρος της Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ.Αυτό της έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση,ωστε να βρεί τον τρόπο για να κάνει το νικηρφόρο 1-2 στο 59ο λεπτό.Το αποτέλεσμα αυτό μεγαλώνει το αήττητο σερί της στους 5 αγώνες,και την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην προνομιούχο ζώνη της ανόδου.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Όπως και να έχει το πράγμα,η Έφ Ές Φάου θα πρέπει να φανεί σαφώς πιο ζωηρή σε αυτό το παιχνίδι,και να αφήσει προσωρινά στην άκρη τις "πονηριές" που ξέρει να κάνει.Αυτό διότι η Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ έχει πάρει μεγάλη φόρα,και μόνο αδιάφορη δεν θα πάει στην Φρανκφούρτη.Βρίσκω ώς πολύ καλό το μοίρασμα των αποδόσεων στα τρία βασικά σημεία του αγώνα,δεδομένου του γεγονότος οτι τις δύο ομάδες χωρίζει μία απόσταση 5 βαθμών στον βαθμολογικό πίνακα.Η Έφ Ές Φάου διατηρεί ακόμα ακμαίο το κίνητρο της επιβίωσης,ενώ από την άλλη τα λάστιχα της Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ έχουν ζεσταθεί για τα καλά,όσο διατηρείται στο κόλπο της ανόδου.Βασική μου επιλογή από αυτό το παιχνίδι είναι το 2 Draw No Bet υπέρ της Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ.

1.FC Union Berlin  vs  TSV 1860 Munchen

Η Ουνιόν στο προηγούμενο παιχνίδι της έπαιξε εκτός έδρας με την Ίνγκολσταντ και ήρθαν ισόπαλες με 3-3 σκόρ.Έκανε ίσως το καλύτερό της μάτς μέχρι τώρα στην σεζόν.Πήρε σχετικά νωρίς το προβάδισμα με 0-2, όμως ένα αυτογκόλ του Πάρενζεν έβαλε την Ίνγκολσταντ στο παιχνιδι,που με ακόμα μεγαλύτερο θάρρος ισοφάρισε σχεδόν με την λήξη του ημιχρόνου.Στο 2ο μέρος άνοιξε πολυ ο ρυθμός,όμως η Ουνιόν είχε κάπως διαφορετική άποψη,κάνοντας το 2-3 στο 79ο λεπτό.Απο εκείνο το σημείο και μετά η Ίγνκολσταντ "κατασκήνωσε" στην αντίπαλη εστία,και κατάφερε με πολύ μεγάλο ζόρι να κάνει το τελικό 3-3 στο 90ό λεπτό,αφήνοντας αν μή τι άλλο μία γλυκόπικρη γεύση στην Ουνιόν,η οποία έτσι όπως έπαιξε,είχε κάθε δικαίωμα να ζητήσει το τρίποντο της νίκης.

Η Μόναχο 1860 στο προηγούμενο παιχνίδι της υποδέχθηκε την Φορτούνα Ντύσσελντορφ, από την οποία έχασε με 0-1 σκόρ.Το γκόλ που σημείωσε η Φορτούνα μόλις στο 4ο λεπτό μετά από μία πραγματικά απίστευτα αστεία συμπεριφορά της άμυνας της 1860 σε στημένη φάση,φάνηκε εκ των υστέρων οτι αρκούσε στους φιλοξενούμενους.Τα σημάδια της παικτικής αποσύνθεσης ήταν έντονα αποτυπωμένα στα πόδια των παικτών της 1860,με τις φάσεις που πλησίασαν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία,να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού με το ζόρι.Η παρηγοριά της βαθμολογίας στην 1860 είναι οτι έστω και πολύ οριακά κρατιέται έξω από την ζώνη με τους μπελάδες.Αυτό διότι αν και είναι μαζί με την Άουε και την Ζάνκτ Πάουλι στους 12 βαθμούς,είναι αυτή που έχει το προσωρινό προβάδισμα της εξόδου από αυτήν,καθώς παρά το αρνητικό πρόσιμο,έχει καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Το να κάνει ο οποιοσδήποτε την σκέψη για μία πιθανή αγωνιστική αντεπίθεση της 1860,αρχής γενομένης από αυτό το παιχνίδι προκειμένου να αποφύγει τα χειρότερα, δεν είναι εντελώς έξω από την σφαίρα της λογικής.Η ίδια η ομάδα όμως είναι που δεν κουβαλά την κατάλληλη παικτική πειθώ για να δείξει οτι μπορεί να το καταφέρει αυτό. Όμως και η Ουνιόν δεν πάει πίσω,καθώς με τους 14 βαθμούς που έχει λίγο πιο πάνω στον πίνακα,δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αισθάνεται άνετα για τους πόντους που έχει καταφέρει να μαζέψει ως τώρα.Η επιλογή μου απο το παιχνιδι είναι το γκόλ-γκόλ.