Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

Erste und Zweite Bundesliga 26-9-2014

FC Erzgebirge Aue  vs  VfR Aalen

Οι "βιολέττες" από το Άουε με τον Τόμι Στίπιτς πλέον στον πάγκο,είχαν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις.Αυτήν την φορά στον μεσοβδόμαδο αγώνα,η ομάδα κατάφερε και στάθηκε όρθια μέσα στο σπίτι της πολύ ισχυρής Ίνγκολσταντ.Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ από την αρχή,η Άουε όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκόρ,με την Ίγνκολσταντ να απαντάει σχεδόν αμέσως,κάνοντας το 1-1 αρκετά νωρίς,το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.Καλό ήταν το παιχνίδι σε γενικές γραμμές,με τις δυο ομάδες να παίρνουν δίκαια τον βαθμό.

Το οτι η Άαλεν κατάφερε στον μεσοβδόμαδο αγώνα της να σταθεί όρθια μέσα στο σπίτι της Γκρόϊτερ Φύρτ,παίρνοντας μία πολύ τυχερή ισοπαλία με σκόρ 1-1,το οφείλει κυρίως στην δημιουργική ανορεξία των γηπεδούχων στα τελευταία κυρίως λεπτά του αγώνα.Η Γκρόϊτερ ήταν εμφανώς καλύτερη,όμως δεν διαχειρίστηκε σωστά το τελείωμα των φάσεων,με αποτέλεσμα να βάλει τον βαθμό της ισοπαλίας στην τσέπη.

Η Άουε από εκεί που ήταν στο -12,ανέβηκε στο -8,με την Άαλεν να είναι στο -4 αυτή την περίοδο.Βλέπω την Άουε να το προσπαθεί καλύτερα ωστε να μειωθεί αυτή η διαφορά των τερμάτων.Νομίζω πως θα βρεί τον τρόπο να πάρει το ελάχιστο αν μή τι άλλο θετικό αποτέλεσμα,έχοντας μάλιστα και σαφώς καλύτερη ψυχολογία με την αλλαγή προπονητή.Δίκαια μοιρασμένες σχεδόν στην μέση οι αποδόσεις,με την βασική μου επιλογή από αυτό το παιχνίδι να είναι ο άσσος για την Άουε.

TSV 1860 Munchen  vs  SpVgg Greuther Furth

Δυστυχώς τα πράγματα για την ιστορική 1860 δεν εξελίσσονται καλά.Αγωνιζόμενη εκτός έδρας απέναντι στην Ζάντχάουζεν,ήταν εξαιρετική στο αμυντικό της κομμάτι τουλάχιστον.Άντεξε σχεδόν σε ολη την διάρκεια του αγώνα,όμως ένα μικρό λάθος στην άμυνα της σχεδόν στο τελευταίο λεπτό,ήταν αυτό που την τιμώρησε,με την Ζάντχάουζεν να παίρνει την σπουδαία νίκη με 1-0.Το αξιοσημείωτο του αγώνα έχει τηλεοπτικό ενδιαφέρον.Μέτρησα τουλάχιστον από 5 φορές,που ο φακός του Sky έδειξε τον προπονητή της 1860 τον Ρικάρντο Μονίθ,να είναι εξαιρετικά αγχωμένος στα πλάνα του,ενώ ταυτόχρονα ο φακός έδειχνε στις εξέδρες τον συμπαθέστατο πρώην προπονητή Βόλφγκανγκ Βόλφ να παρακολουθεί το παιχνίδι,σχολιάζοντας το μαζί με μία ομάδα από το διοικητικό συμβούλιο των "λιονταριών" του Μονάχου.Δεν θέλει και πολυ για να καταλάβουμε οτι αν η 1860 δεν πάρει την νίκη σε αυτό το μάτς,ο Ολλανδός κόουτς της ομάδας πιθανόν να βρεθεί να κουρεύει τουλίπες στην πατρίδα του.

Κάτι έλειπε από την Γκρόϊτερ,στο μεσοβδόμαδο μάτς όπου υποδέχθηκε την Άαλεν.Είδε τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτυ όσο το σκόρ ήταν στο 0-0 σκορ.Από εκείνο το σημείο,η ομάδα ξύπνησε για τα καλά και κόντεψε να γυρίσει ανάποδα το γήπεδο με την πίεση που άσκησε.Δεν ήταν ομως ουσιαστική στο τελείωμα των φάσεων προς το τέλος,και περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας με το 1-1 τελικό σκορ,να την αφήνει όχι και τόσο ευχαριστημένη όσο θα ήθελε.

Εν όψει μία πολύ πιθανής αλλαγής προπονητή για την 1860,απέναντι σε μία Γκρόϊτερ η οποία αντέχει ακομα,αλλα μας μπερδεύει λιγάκι μπροστά στην επίθεση,νομίζω πως καλό θα ήταν να αφήσουμε το μάτς στην άκρη.

TSV Eintracht Braunschweig  vs  SV Sandhausen

Η Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ στον μεσοβδόμαδο αγώνα της,έπαιξε στο σπίτι της Ζάνκτ Πάουλι.Ένα γκόλ για τους γηπεδούχους σχεδον στο μέσον του πρώτου ημιχρόνου,ήταν αρκετό για να μείνει το 1-0 σκόρ έως το τέλος.Παρ όλα αυτά η εικόνα της Άϊντραχτ ήταν εξαιρετική στο γήπεδο,όπου στάθηκε αξιοπρεπώς,ζορίζοντας πάρα πολυ τους γηπεδούχους.

Πού το πάει άραγε η μικρή Ζάντχάουζεν ? Έκανε τρείς νίκες στην σειρά,μάλιστα εντός έδρας απέναντι στην Μόναχο 1860,όλες με το ίδιο σκόρ 1-0 πολύ οριακά.Και απο εκεί που ήταν στην ζώνη με τους μεγάλους μπελάδες του υποβιβασμού,αυτοί οι 9 πόντοι που κέρδισε,της άνοιξαν τόσο πολύ την όρεξη ωστε να αρχίζει να γλυκοκοιτάζει ακόμα και τις θέσεις ανόδου,απο αρκετά κοντινή απόσταση στον πινακα.

Μιά του κλέφτη,δυό του κλέφτη,άντε και τρείς του κλέφτη,ε δεν γίνεται κάθε φορά να έχεις στο αγωνιστικό σου πορτοφόλι το πόδι του λαγού,και χωρίς να ιδρώσεις τον πισινό σου,να πιάνεις τα μπαρμπούνια των αποτελεσμάτων.Τέσσερις οι βασικές μου επιλογές από αυτό το παιχνίδι.Ξεκινάω με τον άσσο για την Άϊντραχτ Μπράουνσβάϊγκ,συνεχίζω με το Over 1,5 Eintracht Braunschweig Goals,ενώ θα ακολουθήσουν το Over 2,5 Goals στην κανονική διάρκεια,αλλά και το 1 ημίχρονο/ 1 τελικό.

1.FSV Mainz 05 vs TSG 1899 Hoffenheim

Προϊστορία - Από το 2007 και μετά,εντός κι εκτός έδρας ανεξαρτήτου διοργάνωσης,έχουμε τα εξής :

3-2-1 (13-10 γκολ,με γηπεδούχο την Μάϊντς)
1-2-3 (5-8 γκολ,με γηπεδούχο την Χόφφενχάϊμ)

Μάϊντς : Ήταν απλά εκπληκτικός για μία ακόμα φορά.Παρά το γεγονός οτι η η ομάδα του ήταν αρκετά ως πολύ μέτρια,ο τρομερός Ιάπωνας μεσοεπιθετικός της Μάϊντς που ακούει στο όνομα Σίντζι Οκαζάκι,μίλησε και πάλι.Σημείωσε για ένα ακόμα μάτς γκόλ,με το οποίο πήρε πάλι την ομάδα του από το χέρι,στον μεσοβδόμαδό της αγώνα,και την βοήθησε μέσα στο σπίτι της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης,ωστε να αποδράσει με μία πολύ σημαντική ισοπαλία που χάρισε στην Μάϊντς το 2-2 τελικό σκόρ.

Bet Info : Έρχεται από ένα εντυπωσιακό 4/5 όπου σημειώνει τουλάχιστον 2 τέρματα,διατηρώντας αήττητο σερί 5 αγώνων.

Χόφφενχάϊμ : Αν και αγωνίστηκε στο σπίτι της υποδεχόμενη την Φράϊμπουργκ,στον μεσοβδόμαδο αγώνα της,θα έλεγε κανείς οτι όλως παραδόξως κατάφερε να αποδράσει από το στόμα του λύκου,ή καλύτερα από τα νύχια των "γερακιών",όπως είναι το πλέον χαρακτηριστικό προσωνύμιο της ομάδας από το Μπράϊσγκάου.Το μάτς ήταν πολύ ανοιχτό από τα πρώτα κι όλας λεπτά με εξαιρετικό ρυθμό και πάρα πολλές φάσεις.Παρά το "αγγλικό" τελικό 3-3 σκορ,είδα μία Χόφφενχάϊμ να μήν πατάει σχεδόν καθόλου καλά στο γήπεδο,και να φτάνει στον βαθμό της ισοπαλίας μετά από πάρα πολύ μεγάλο ζόρι και κόπο.

Bet Info : Εχει και αυτή επίσης αήττητο σερί 5 αγώνων,με επιμέρους 3/5 όπου σημειώνει τουλάχιστον 2 τέρματα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Ίδιο αήττητο σερί,ίδιοι βαθμοί για αμφότερες τις ομάδες,αλλά και ίδιος ακομα συνολικός αριθμός τερμάτων.Σαν να λέμε Κράμερ εναντίον Κράμερ.Έχω πολλές στοιχηματικές σκέψεις γύρω από αυτό το παιχνίδι,αλλά κι έναν φόβο να κυριεύει το στυλό μου για να αποτυπώσω έστω και μία ως βασική.Προτίμησα να περιοριστώ στο αγαθό της τηλεθέασης του αγώνα,και να τον αφήσω στην άκρη και στην κρίση την δική σας.