Τρίτη 4 Ιουνίου 2013

Επιλογές Τρίτης 4-6-2013

TSV 1860 Munchen - SV Elversberg

Επαναληπτικός αγώνας για τα play offs ανόδου απο την Regional Liga στην Trei Liga της Γερμανίας.

Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα : 3-2 υπέρ της Elversberg.

Οι δύο απο τις τρείς ομάδες που έχουν ήδη κερδίσει το εισητήριο της ανόδου μέσω αυτή της διαδικασίας των αγώνων play off,είναι οι RB Leipzig και SV Holstein Kiel.

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο στο πρώτο μάτς.Η ομάδα του Μονάχου βρέθηκε να προηγείται δύο φορές στο 3ο και στο 21ο λεπτό,με την Έλβερσμπεργκ να απαντά ισάριθμες φορές,στο 12ο και 23ο,και το 2-2 να είναι το σκόρ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για διάλειμμα.Με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης ήρθε και το 3-2 για την Έλβερσμπεργκ,σκόρ που έμεινε μέχρι το τέλος,αφήνοντας κυριολεκτικά όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

Η 1860 για να περάσει,θέλει νίκη τουλάχιστον με σκόρ 1-0,καθώς σε οποιαδήποτε άλλη έκταση του σκόρ,θα πρέπει για να κερδίσει το εισητήριο της ανόδου,να πετύχει νίκη με διαφορά 2 ή περισσότερων τερμάτων τουλάχιστον.Απο την άλλη μεριά,το βασικό κίνητρο της φιλοξενούμενης Έλβερσμπεργκ είναι,να σκοράρει τουλάχιστον ένα τέρμα,ωστε να κάνει ακόμα πιο βαριά τα πόδια των γηπεδούχων,κάτι που μπορεί να τους οδηγήσει στο να ανοίξει πολύ το παιχνίδι.Βασική μου επιλογή απο αυτό το παιχνίδι είναι το Γκόλ-Γκόλ.

Ιαπωνία - Αυστραλία

Αγώνας για το 2ο γκρούπ της Ασιατικής Ζώνης στο πλαίσιο των προκριματικών για τον Μουντιάλ του 2014.

Οι Ιάπωνες έχουν πάρει πολύ σοβαρά την υπόθεση πρόκριση στην κορυφαία εθνική διοργάνωση,και ήδη μετά απο 6 αγώνες,είναι στην κορυφή του 2ου γκρούπ με 14 βαθμούς,έχοντας 4-1-1 και τέρματα 14-4.Θέλουν απο σήμερα να "καθαρίσουν" την υπόθεση πρόκριση,ωστε στα 3 τελευταία μάτς που απομένουν να βγάλουν το πρόγραμμα χωρίς άγχος.

Πάλι άγχος και ζόρι για τους Αυστραλούς,που όποτε έτυχε να συμμετέχουν σε Μουντιάλ,έχουν φτάσει με την ψυχή στο στόμα.Μία απ τα ίδια κι αυτή την φορά,αν και έχουν το πλεονέκτημα του ενός αγώνα λιγότερου απο τους Ιάπωνες.Τα "καγκουρώ" είναι στην 3η θέση του πίνακα του Ομίλου,έχουν 6 βαθμούς με 1-3-1 και τέρματα 6-6.Θέλουν όσο τίποτα το τρίποντο σήμερα,για να πάρουν την 2η προνομιούχο θέση απο την Ιορδανία,που έχει ρεπό σήμερα,η οποία έκανε την μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας την Ιαπωνία την περασμένη αγωνιστική,απέναντι στην οποία μειονεκτούν καθώς έχουν ήδη χάσει με σκόρ 2-1.

Η Ιαπωνία πέρα απο το κάζο που έπαθε απο την σαφώς πιο άπειρη Ιορδανία,εκτιμώ πως θα κάνει αυτό που πρέπει σήμερα για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.Βασική μου επιλογή απο αυτό το παιχνίδι είναι να σκοράρει η Ιαπωνία τουλάχιστον 2 τέρματα.