Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Επιλογές Κυριακής 13/1/2013

Ρέμς - Μπαστιά

Οι γηπεδούχοι είδαν χθές με μεγάλη ανακούφιση την ισόβαθμή τους Εβιάν να κάνει γκέλα υποδεχόμενη την Μπρέστ,και σε συνδυασμό με την προχθεσινή ισοπαλία της Αζαξιό,σε περίπτωση ενδεχόμενης νίκης σήμερα,να απομακρυνθούν κάπως απο την ζώνη με τους μπελάδες και την 16η θέση με τους 19 βαθμούς,και να πιάσουν στην 14η θέση με τους 22 βαθμούς την σημερινή τους αντίπαλο.Και οι δύο ομάδες δείχνουν να είναι μέτρια ως πολύ κακή κατάσταση,με την Ρέμς να έχει τα χάλια της,καθώς συμπλήρωσε αισίως 10 μάτς χωρίς νίκη,με 5 ισοπαλίες και 5 ήττες με επιμέρους τέρματα 5-13.Μάλιστα δε η Ρέμς διαθέτει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας,έχει όμως να λέει πως διαθέτει την 5η καλύτερη άμυνα.Η προϊστορία είναι σχεδόν μοιρασμένη,με τις δύο ομάδες να έχουν κάνει αμφότερες "ζημιές" η μία στην έδρα της άλλης.Η βασική μου επιλογή απο αυτό το παιχνίδι είναι το σύνολο γκόλ απο 2 έως 3,και ώς εναλλακτικές επιλογές θα έπαιρνα το Χ στο ημίχρονο,με τρίτη επιλογή τον άσσο.

Λάτσιο - Αταλάντα

Και ξανά προς την δόξα τραβούν οι "λατσιάλι",καθώς διανύουν περίοδο σούπερ φόρμας,η οποία τους διατηρεί στην 2η θέση με 39 βαθμούς,5 πίσω απο την πρωτοπόρο Γιουβέντους,και σίγουρα σήμερα θα επιχειρήσουν με κάθε τρόπο το τρίποντο για να μήν μεγαλώσει κι άλλο η ψαλίδα απο τους "μπιανκονέρι".Η επιμέρους φόρμα της Λάτσιο είναι πολύ καλή με 5 νίκες και 1 ισοπαλία στα 6 τελευταία μάτς.Απο την άλλη,η Αταλάντα δείχνει να έχει μείνει απο πολύ νωρίς στην σεζόν εκτός στόχων,καθώς είναι στην 12η θέση με 22 βαθμούς,πολύ μακριά απο τους 35 και τα Ευρωπαϊκά εισητήρια,αλλά δείχνει να συντηρεί με μία σχετική άνεση μία διαφορά ασφαλείας απο την ζώνη με τους μπελάδες και τους 16 βαθμούς.Δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση,καθώς στα 6 τελευταία της μάτς έχει 1 νίκη,1 ισοπαλία και 4 ήττες,ενώ στα 3 απο αυτά τα 6 μάτς δεν κατάφερε να σκοράρει.Θέλει παρ όλα αυτά να ψάξει το κάτι τίς σε βαθμούς ωστε να συνεχίσει πιο άνετα το ταξίδι προς την παραμονή,είναι όμως η κακή της φόρμα τέτοια,και ο αντίπαλος δύσκολος σήμερα,που μάλλον δεν προσφέρεται για να ξεκινήσει απο τώρα την ανάκαμψη.Θα δώσω προβάδισμα στον άσσο,ο οποίος είναι και η βασική μου επιλογή,ενώ ως εναλλακτικές λύσεις θα έπαιρνα με αρκετά μεγαλύτερο θάρρος το 1 ημίχρονο/ 1 τελικό,καθώς επίσης και το όβερ 2,5 γκολ.